Uključi se u svijet volontera.
Registrirani korisnici mogu sami odrediti stupanj do kojeg se žele uključiti.
Savska cesta 129/4
10000 Zagreb
T: 01/4816155
F: 01/4816155
E: udruga [at] psivodici.hr
URL: http://www.psivodici.hr/
Misiju Udruge predstavlja podizanje svijesti društva o pravima, mogućnostima i potrebama osoba s invaliditetom, što doprinosi senzibiliziranosti zajednice te povećanje broja neovisnih i samostalnih osoba, kroz poboljšanje njihove mobilnosti i kvalitete svakodnevnog življenja.
Udruga zasniva svoj rad s pojedincima, neformalnim grupama i neprofitnim organizacijama, poslovnim sektorom, lokalnim, regionalnim i državnim vlastima na načelima osnaživanja, samopomoći, edukacije, aktivnog uključivanja, pokretanja pozitivnih inicijativa, poticanja suradnje, međusobnog uvažavanja i poštivanja različitosti stvarajući održivi model razvoja organizacija civilnog društva.
Potiče i razvija samozagovaračku ulogu svojih članova na promicanju ljudskih prava u kontekstu primjene Konvencije UN o pravima osoba s invaliditetom, zakonskih propisa i nacionalnih strateških dokumenata.
Osigurava mehanizme za primjenu propisanih standarda i kriterija rada korisnika sa dodijeljenim im psima pomagačima.
Volonteri su uključeni u provedbu različitih aktivnosti Udruge npr. u jednokratnim aktivnostima ili kroz duži vremenski period.
Edukativno-promotivne aktivnosti - u cilju senzibilizacije građana o pravima, mogućnostima i potrebama slijepih i drugih osoba s invaliditetom te humanoj ulozi pasa pomagača u podizanju kvalitete njihovih života, Udruga provodi u cijeloj Hrvatskoj .
U organizaciju i provedbu ovih aktivnosti u nekom gradu ili manjem mjestu udruga uključuje volontere iz lokalne sredine.
Sudjelovanje Udruge sa INFO štandom, na različitim događanjima vezanim uz obilježavanje npr. Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, Međunarodni dan bijelog štapa, Međunarodni dan zaštite životinja, CACIB, Sajamske priredbe na Zagrebačkom velesajmu, Sajam zdravlja te slična događanja u Zagrebu i drugim gradovima - ne bi bilo moguće bez volontera .
Cilj projekta je da učenici srednjih škola, studenti i građani nakon doživljenog iskustva težine invaliditeta - posjetitelji simulatora(Kuća tame)- slijepe osobe percipiraju kao one koje imaju druge vrijedne sposobnosti i osobine. No, istovremeno da razumiju zakonitosti funkcioniranja u tami, da ih informiramo o vještinama koje slijepe osobe koriste u svakodnevnom životu, o zanimanjima kojima se mogu baviti te kako komunicirati sa slijepom osobom.Na taj ćemo način potaknuti poštivanje različitosti i senzibiliziranost prema ovim osobama s invaliditetom.
Aktivnosti Projekta: - priprema i izrada edukativno-promotivnih materijala; kontaktiranje obrazovnih ustanova; organizacija i provedba edukativnih radionica za volontere; organizacija i provedba provog dana provedbe Projekta: šetnja korisnika pasa vodiča sa osobama iz kulturnog i javnog života od Cvjetnog trga do Muzeja za umjetnost i obrt; otvorenje izložbe skulptura gluhoslijepe kiparice Sanje Fališevac; info štand Udruge i projekcija filma: "Naše su mogućnosti beskonačne - film o psima koji mjenjaju živote"; simulator sljepoće koji se sastoji od 3 prostorije.Prva prostorija "Dodirni, pomiriši, slušaj i pogodit pokušaj" - privikavanje na tamu, razlikovanje mirisa, taktilno snalaženje u uobičajenim svakodnevnim vještinama. Druga prostorija "I mi ovaj svijet gradimo! Kreativni smo, vješti i radimo." - predstavljanje računala s govornom jedinicom, Brailleovo pismo, upoznavanje sa zanimanjima slijepih osoba i drugim govornim i taktilnim pomagalima. Treća prostorija "Dobrodošao, ispričaj mi što si prošao" - improvizacija prijateljskog kućnog okruženja gdje si posjetitelji u tami samostalno pripremaju nescafe, čaj ili sok te s domaćinom - slijepom osobom razgovaraju o prethodnim iskustvima. Po završetku aktivnosti, dojmove i iskustva moguće je riječima opisati u Knjizi utisaka "Upotrijebi pojmove i izrazi svoje dojmove".