Uključi se u svijet volontera.
Registrirani korisnici mogu sami odrediti stupanj do kojeg se žele uključiti.
Hrvatske bratske zajednice 4
10000 Zagreb
T: 01/6164-129
F: 01/6164-285
E: volonteri [at] nsk.hr
URL: www.nsk.hr
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu javna je ustanova od nacionalnog značaja koja obavlja knjižničnu i informacijsku djelatnost nacionalne knjižnice Republike Hrvatske i središnje knjižnice Sveučilišta u Zagrebu. Knjižnica obavlja znanstveno-istraživačku i razvojnu djelatnost radi unaprijeđivanja hrvatskog knjižničarstva te izgradnje i razvoja hrvatskog knjižničnog sustava.
Knjižnica prikuplja, izgrađuje i organizira hrvatsku i nacionalnu zbirku knjižnične građe, uključujući i elektroničku te usklađuje nabavu inozemne znanstvene literature na nacionalnoj razini i na razini Sveučilišta u Zagrebu, izrađuje kataloge i skupne kataloge, obavlja djelatnost nacionalnog bibliografskog središta, izrađuje tekuće, retrospektivne i specijalne baze podataka.
Knjižnica je zadužena i za zaštitu građe, provodi i potiče preventivne mjere zaštite i konzervacije. Obavlja informacijsku, obrazovnu, izdavačku, izložbenu i promotivnu djelatnost.
Zbirka muzikalija i audiomaterijala Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu prikuplja i daje na korištenje raznovrsnu glazbenu građu, između ostalog tiskovine i rukopise hrvatskih skladatelja. U svrhu što boljeg sustavnog uređenja hrvatske glazbene baštine, Zbirka pokreće projekt pripreme i popisivanje glazbene građe iz vlastitog fonda.
Odjel u središnjoj službi za obradu Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, sastoji se od nekoliko pododsjeka: Odsjek sadržajne obrade, Sitni tisak i Odsjek serijskih publikacija. Zbog povećane naklade tiskanih publikacija pokrenut je projekt ažuriranja i pripreme novopristigle građe za obradu.
Poslovi za koje je potrebna pomoć volontera su sljedeći: razvrstavanje pristigle građe, selekcija građe prema temama, računalno dodjeljivanje ključnih riječi i stručnih oznaka te slaganje periodičnog tiska u mape.
Hrvatski arhiv weba je projekt Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu zamišljen kao zbirka odabranih sadržaja preuzetih s interneta i pohranjenih na računalnom poslužitelju. Namijenjen je preuzimanju i trajnom čuvanju publikacija s interneta kao dijela hrvatske kulturne baštine. Arhivirani sadržaji mogu se pretraživati preko naslova, URL-a, ključnih riječi i predmetnih područja.
Poslovi za koje je nužno potrebna pomoć volontera su sljedeći: provjeravanje linkova na web-stranice, slanje obavijesti nakladnicima elektroničkih publikacija i unos promjena podataka u kataložnom zapisu.
Hrvatski zavod za knjižničarstvo - ured za školske knjižnice NSK - provodi projekte: Istraživanje rada i stanja školskih knjižnica u RH te Školska knjižnica i osobe s poteškoćama u čitanju i pisanju (disleksija).
Potrbna pomoć volontera na poslovima prikupljanja podataka, izrade analize i sustavno praćenje rezultata istraživanja.
Broj korisnika Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu povećava se iz godine u godinu. Kako Knjižnica s postojećim brojem djelatnika teško pokriva rastuću brojnost korisnika i njihovih zahtjeva uvodi se projekt volontiranja u korisničkoj službi.
Poslovi za koje se traže volonteri su sljedeći: edukacija i pomoć korisnicima pri korištenju mikrofilmova i fotokopirnog stroja, izlučivanje oštećene građe s polica, nadzor korisničkih računala, nadzor nad prostorijom za samostalno skeniranje i fotokopiranje građe, ulaganje građe na police, pomoć na info pultu i dr.
Ekspedit NSK redovito zaprima i otprema knjižničnu građu, periodiku i službene pošiljke. Zbog povećanog broja tiskane građe povećao se i opseg poslova, stoga Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu pokreće projekt volontiranja u službi ekspedita.
Poslovi za koje je potrebna pomoć volontera su prikupljanje obveznih primjeraka izdanja koje dostavljaju nakladnici, razvrstavanje pristigle građe i službenih pošiljaka te priprema za otpremu pošiljaka.
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu provodi digitalizaciju najstarijih disertacija Sveučilišta u Zagrebu (Projekt DAR - Digitalni akademski repozitorij). Cilj ovog vrijednog projekta je zaštita i osiguranje šire dostupnosti hrvatske znanstvene baštine s kraja 19. i početka 20. stoljeća. Uz preslike disertacija, DAR sadrži i bio-bibliografske podatke o autorima kako bi korisnici dobili bolji uvid u život i rad znanstvenika tog vremena.
Potrebna je pomoć volontera u unosu podataka u bazu.
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu provodi digitalizaciju nastarijih hrvatskih novina i časopisa (Projekt DaNiCa - Digitalizirane novine i časopisi). Projekt je pokrenut s ciljem zaštite krhkih i vrijednih izvornika te njihove dostupnosti putem interneta. Do sada su digitalizirane najstarije novine na hrvatskom jeziku Kraljski dalmatin (1806.) kao i niz značajnih naslova periodike koji daju sliku života u Hrvatskoj u protekla dva stoljeća.
Potrebna je pomoć volontera u pripremi slikovnih datoteka za objavu na internetu te unosu podataka.
Odsjek za odnose s javnošću NSK redovito organizira događanja vezana uz programe Knjižnice, sudjeluje u razvoju strateških projekata i prikuplja sredstva za njihovu izvedbu. S obzirom na velike financijske izazove pokreće se projekt volontiranja u Odsjeku za odnose s javnošću NSK u svrhu pronalaženja novih izvora financiranja.
Potrebna je pomoć volontera pri prikupljanju i pisanju dokumentacije za pristup EU fondovima i razne natječaje, pri opisivanju i sastavljanju portfelja s programima Knjižnice i sl.
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu 22. veljače 2012. obilježava 405. godina djelovanja te vezano uz to priprema manifestaciju Dani otvorenih vrata NSK uz koju će biti postavljena izložba Svjetlost glagoljice.
Potrebna je pomoć volontera na poslovima kampanje, čuvanja izložbe te prodaje kataloga i suvenira.
Zbirka rukopisa i starih knjiga Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu skuplja, čuva, obrađuje i daje na korištenje najbogatiji fond starih hrvatskih rukopisa i knjiga.
Za potrebe korisnika, odnosno znanstvene i kulturne zajednice, Knjižnica pokreće projekt kojim će se u potpunosti digitalizirati Katalog rukopisa Nacionalne i sveučilišne biblioteke u Zagrebu.
Potrebna je pomoć volontera za skeniranje 6 svezaka kataloga koji broje oko 1800 stranica.
Odsjek za odnose s javnošću Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu (NSK) redovito organizira događanja vezana uz programe Knjižnice, sudjeluje u razvoju strateških projekata i promocije znanstvene i kulturne baštine.
U želji da u predbožićno vrijeme predstavimo prigodan i originalan program, planira se održati Mali sajam dizajna / Božić Box 2013., osmišljen radi promocije rada mladih hrvatskih dizajnera.
Potrebna je pomoć volontera pri izvedbi i promociji Sajma, komuniciranju sa zainteresiranim posjetiteljima, dežurstvu u izložbenom prostoru i angažmanu oko promocije na društvenim mrežama.
Odsjek za odnose s javnošću NSK redovito organizira događanja vezana uz programe Knjižnice, sudjeluje u razvoju strateških projekata i prikuplja sredstva za njihovu izvedbu.
S obzirom da u veljači Knjižnica priređuje dvije velike manifestacije (Dan NSK 21. veljače 2014. i Dani otvorenih vrata 17.-20. veljače 2014.) potrebna je pomoć volontera za pripremu i izvedbu spomenutih događanja te dežurstvo na info pultu.
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu (NSK), osim svoje uloge matične knjižnice Sveučilišta u Zagrebu, kao i svih ostalih knjižnica u RH, nakladnik je velikog broja znanstvenih i stručnih publikacija, zbornika radova, kataloga, biltena, monografija i sl.
Kako bi spomenuta izdanja lakše bila dobavljiva i vidljivija, NSK pokreće projekt uspostave vlastite web-knjižare.
Potrebna je pomoć volontera za unošenje sadržaja u postojeću strukturu mrežnih stranica i digitalizaciju naslovnica.
Hrvatski zavod za knjižničarstvo - ured za školske knjižnice NSK - provodi projekte: Istraživanje rada i stanja školskih knjižnica u RH, Školska knjižnica i osobe s poteškoćama u čitanju i pisanju (disleksija).
Potrebna pomoć volontera na poslovima prikupljanja podataka, izrade analize i sustavno praćenje rezultata istraživanja.
Odsjek za odnose s javnošću NSK redovito organizira događanja vezana uz programe Knjižnice, sudjeluje u razvoju strateških projekata i prikuplja sredstva za njihovu izvedbu.
S obzirom da u veljači Knjižnica priređuje dvije velike manifestacije (Dan NSK 23. veljače 2015. i Dani otvorenih vrata 24.-26. veljače 2015.) potrebna je pomoć volontera za pripremu i izvedbu spomenutih događanja te dežurstvo na info pultu.
Informacijski sustav narodnih knjižnica za cilj ima rješavanje problema tehničke i strukturalne neujednačenosti sustava za upravljanje pojedinih knjižnica, pojednostavljivanje korištenja i upravljanja sadržajima te omogućavanje njihove sinkroniziranosti.
Sustav trajno rješava problem predstavljanja knjižnica na webu te smanjuje troškove iz proračuna knjižnica.
Potrebna je pomoć volontera s naprednim znanjem rada na računalu i poznavanjem WordPress-a.
Radi mogućnosti pretraživanja inozemnih znanstvenih časopisa i utvrđivanja u kojim su bazama podataka dostupni hrvatskoj akademskoj i znanstvenoj zajednici potrebna je pomoć volontera za unošenje naslova časopisa (i ISSN) u bazu podataka.
Volonteri će dobiti administratorski pristupni bazi podataka. Svi oni koji imaju računalo kod kuće i pristup Internetu za ovaj posao ne moraju dolaziti u Knjižnicu, a drugima će biti osigurano računalo u Knjižnici.
Odsjek pohrane građe Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagreb pokreće projekt čišćenja kontaminiranie građe i preslagivanja za što se ukazuje potreba za angažmanom volontera.
Posao se sastoji od pripreme za čišćenje, čišćenje građe, privremeno smještanje, slaganje polica, čišćenje polica te vraćanje građe na mjesto. Osobna zaštitna sredstva su osigurana.
Zbog gore navedenog postupka bilo bi poželjno da su volonteri mlađe osobe sklone fizičkom radu.
Odsjek za odnose s javnošću NSK redovito organizira događanja vezana uz programe Knjižnice, sudjeluje u razvoju strateških projekata i prikuplja sredstva za njihovu izvedbu.
Od 10. do 30. studenoga 2015. pipremamo veliku izložbu povodom 400. obljetnice tiskanja knjigeFausta Vrančića Machinae Novae, potrebna nam je pomoć volontera za pripremu i njezino postavljanje te dežurstvo na info pultu.
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu (NSK) redovito organizira događanja vezana uz programe Knjižnice, sudjeluje u razvoju strateških projekata i prikuplja sredstva za njihovu izvedbu.
S obzirom da u veljači Knjižnica priređuje dvije velike manifestacije (Dan NSK 22. veljače 2016. i Dani otvorenih vrata 23.-26. veljače 2016.) potrebna je pomoć volontera za pripremu i izvedbu spomenutih događanja te dežurstvo na info pultu.
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu organizira i ove godine u svom prostoru 21. i 22. travnja šesti po redu Festival hrvatskih digitalizacijskih projekata. Festival okuplja predstavnike arhivske, knjižnične i muzejske zajednice te sve zainteresirane za digitalizaciju baštine i promiče digitalizaciju kao sredstvo za osiguranje dostupnosti kulturne i znanstvene baštine, stjecanje novog znanja, istraživanje, obogaćivanje kulturnog identiteta i izražavanja, poticanje kulturnog turizma, povezivanje i inovativno korištenje tehnologije u kulturi, znanosti i obrazovanju.
Potrebna pomoć volontera na poslovima registracije, uređenja prostora te komunikacije sa sudionicima.
Za potrebe statističkih izvješća u poslovanju hrvatskog knjižničnog sustava, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu pokreće projekt koji ima za cilj unos podataka i OIB znamenaka u Sustav online statistike o knjižnicama.
Svrha je objedinjavanje korisničkih podataka i s podacima o posudbama radi jednostavnijeg izvješćivanja i prilagodba knjižničnog sustava potrebama korisnika.
Volonterki poslovi odnose se na unos podataka iz papirnatog medija u računalni sustav te kontrolu unesenog.
U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu u subotu, 10. prosinca 2016. godine, u 19 sati održat će se humanitarni koncert Srcem i glazbom za djecu. Organizatori su koncerta Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu i Zaklada NSK.
Nastupit će ugledni pijanist hrvatskoga podrijetla Joe Meixner, a gost će mu biti pjevač Miro Ungar.
Svrha je humanitarnoga koncerta prikupljanje sredstava za nabavu visokosofisticiranoga pametnog kreveta za najviše zahtjeve njege te inovativnih tehnologija virtualne stvarnosti u kontroli boli za potrebe dugotrajnoga liječenja djece s teškim opeklinama. Cjelokupan prihod darovat će se Odjelu za opekline i plastičnu kirurgiju Klinike za dječje bolesti Zagreb.
Potrebna je pomoć volontera na poslovima opremanja dvorane, provjere ulaznica, usmjeravanja sudionika, garderobe i prodaje CD-ova.
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu (NSK) redovito organizira događanja vezana uz programe Knjižnice, sudjeluje u razvoju strateških projekata i prikuplja sredstva za njihovu izvedbu.
S obzirom da u veljači Knjižnica priređuje dvije velike manifestacije (Dan NSK 22. veljače 2017. i Dani otvorenih vrata 23.-24. veljače 2017.) potrebna je pomoć volontera za pripremu i izvedbu spomenutih događanja te dežurstvo na info pultu.
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu organizator je Zelenog festivala, koji će se u Knjižnici održati od 6. do 8. rujna 2017. Radi se o događanju s ciljem promocije i popularizacije održivog razvoja, proizvodnje organske hrane, zaštite prirode, alternativnih izvora energije te zelenih tehnologija i inovacija.
Festival je dio projekta "Zelena knjižnica za zelenu Hrvatsku" kojeg je NSK pokrenula 2016. godine sa svrhom edukacije korisnika, njihovog osvještavanja i senzibilizacije, kao i popularizacije programa organizacija s područja zaštite prirode, prezentacije rezultata njihovih znanstvenih istraživanja, stručnih radova, nakladništva i projekata, a organizira se u suradnji s Radnom grupom za zelene knjižnice Hrvatskog knjižničarskog društva.
Samim Festivalom, koji se održava pod sloganom „(O)KRENIMO NA ZELENO“ želimo približiti ovu relevantnu tematiku korisnicima knjižnice i široj javnosti, dodatno ukazati na njezinu problematiku i ponuditi alternativu.
Potrebna je pomoć volontera u opremanju prostora, dežurstvu na info pultu i usmjeravanju posjetitelja.
Više informacija na linku.
Hrvatska glagoljica, odnosno uglata glagoljica, najstarije je pismo hrvatskoga naroda, čuvarica je njegovog identiteta i kulture.
40 godina nakon uspješne izložbe "Zagreb, riznica glagoljice", u Europskoj godini kulturne baštine, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu (NSK) organizira tematsku izložbu "Hrvatska glagoljica" pod sloganom „Slovimo glagoljicom“, kojom će prikazati glagoljicu kroz prizmu povijesnog razvoja, tipografije, kulturološkog utjecaja i suvremene primjene.
Uz pregled samog povijesnog nastanka i značaja pisma, koncept izložbe sadrži audiovizualni te virtualni prikaz materijalne i nematerijalne glagoljske baštine s opisima na samoj glagoljici, hrvatskom i engleskom jeziku na latinici te na brajici.
Za izvedbu izložbe te popratnih sadržaja potrebna je pomoć volontera za informiranje pojetitelja, upravljanje 3d pisačem i laserskim rezačem, dežurestvo na info pultu.
Svi volonteri bit će prethodno educirani za korištenje 3d pisača i lasera, upoznati sa sadržajem i audiovizualnom prezentacijom izložbe.