Uključi se u svijet volontera.
Registrirani korisnici mogu sami odrediti stupanj do kojeg se žele uključiti.
Bleiweisova 15
10 000 Zagreb
T: 01 555 66 81
E: info [at] cira.hr
URL: http://www.cira.hr/hr/
Centar za inkluzivne radne aktivnosti (CIRA) je neprofitna organizacija osnovana u studenom 2004. godine u Zagrebu kao podružnica Udruge za promicanje inkluzije pod nazivom Udruga za promicanje inkluzije Podružnica Zagreb. Nakon osamostaljenja od središnjice i promjene naziva, CIRA nastavlja samostalno djelovati kao pružatelj usluga u zajednici te svojim djelovanjem širi mogućnosti za jače uključivanje osoba s intelektualnim teškoćama u društvo.
Usluge u zajednici važan su preduvjet za deinstitucionalizaciju i inkluziju osoba s intelektualnim teškoćama u društvo, a CIRA svojim korisnicima omogućava uključivanje u svijet rada putem radnih aktivnosti.
Zalažemo se za uključivanje osoba s intelektualnim teškoćama u redovne radne uvjete, jer - pored činjenice da je to njihovo ljudsko pravo - iskustva tvrtki koje su naši dugogodišnji partneri pokazuju da osobe s intelektualnim teškoćama imaju sposobnosti postati cijenjeni i produktivni članovi radnog tima.
Zbog toga od 2004. godine pružamo usluge proizvodnih radnih aktivnosti u okviru našeg dnevnog/radnog centra, a u partnerstvu s poslodavcima uspješno uključujemo osobe s intelektualnim teškoćama u radne aktivnosti u tvrtke na otvorenom tržištu rada.
Uključivanje u svijet rada i uspjeh u obavljanju radnih zadataka povećava samopouzdanje, dostojanstvo, razinu životnog zadovoljstva i financijsku neovisnost uključenih osoba.
Tvrtkama koje posluju na društveno odgovoran način - našim partnerima i društveno osviještenim kupcima proizvoda našeg dnevnog/radnog centra, to je važno.
Centar za inkluzivne radne aktivnosti neprofitna je organizacija koja svojim djelovanjem širi mogućnosti za jače uključivanje osoba s intelektualnim teškoćama u društvo.
U okviru našeg dnevnog/radnog centra pružamo usluge proizvodnih radnih aktivnosti, a u suradnji s poslodavcima uključujemo osobe s intelektualnim teškoćama na otvoreno tržište rada.
Potrebni su nam volonteri koji bi svakodnevno, u trajanju od dva sata, prevozili naše korisnike do radnog mjesta, službenim autom Udruge.
Uz to, tražimo i volontere koji bi prema dogovoru sudjelovali u ostalim aktivnostima Udruge, a ponajviše u radu s korisnicima radnog centra.
Trenutno 25 osoba s intelektualnim teškoćama svakodnevno sudjeluje u aktivnostima radno – rehabilitacijskog centra udruge te na taj način dokazuju kako njihove radne i kreativne vještine mogu biti cijenjene, te potvrđuju uspješnost ovog modela unapređenja kvalitete života kulturnim i kreativnim sadržajima koji razvijaju i održavaju njihove socijalne i komunikacijske vještine. Kroz kreativne radionice inkluzivnog dizajna osobe s intelektualnim teškoćama bi, u suradnji s volonterima, radile na razvoju novih rukotvorina, ambalaže, prezentacije i distribucije rukotovorina.
Kroz 5 radionica inkluzivnog dizajna, volonteri dizajneri bi svojim znanjima, vještinama i idejama pomogli iz vizuala i likovnih kreacija osoba s intelektualnim teškoćama razviti konkretne proizvode/rukotvorine od tekstila (žutica, lan, keper, filc, uže i sl.) ukrasne ili uporabne vrijednosti. Koristit će se tehnike veza, apliciranja različitih materijala, kolaža, ručnog šivanja, strojnog šivanja. Prednost imaju volonteri koji dolaze sa studija dizajna ili dizajneri.
Ovakva suradnja bi bila važan faktor vidljivosti i pozitivne perecepcije o mogućnostima naših korisnika.
Trenutno 25 osoba s intelektualnim teškoćama svakodnevno sudjeluje u aktivnostima radno - rehabilitacijskog centra udruge te na taj način dokazuju kako njihove radne i kreativne vještine mogu biti cijenjene, te potvrđuju uspješnost ovog modela unapređenja kvalitete života kulturnim i kreativnim sadržajima koji razvijaju i održavaju njihove socijalne i komunikacijske vještine.
Kroz kreativni rad osobe s intelektualnim teškoćama bi, u suradnji s volonterima, radile na razvoju novih motiva i rukotvorina.
Kroz volonterske aktivnosti volonteri dizajneri bi svojim znanjima, vještinama i idejama pomogli oblikovati likovne kreacije i iz vizuala osoba s intelektualnim teškoćama razviti konkretne proizvode/rukotvorine od tekstila (žutica, lan, keper, filc, uže i sl.) ukrasne ili uporabne vrijednosti. Koristit će se tehnike veza, apliciranja različitih materijala, kolaža, ručnog šivanja, strojnog šivanja.
Prednost imaju volonteri koji dolaze sa studija dizajna ili dizajneri.Ovakva suradnja bi bila važan faktor vidljivosti i pozitivne perecepcije o mogućnostima naših korisnika