Uključi se u svijet volontera.
Registrirani korisnici mogu sami odrediti stupanj do kojeg se žele uključiti.
Avenija Dubrovnik 17
10010 Zagreb
T: +385 1 605 27 16
F: +385 1 605 27 98
E: eduakcija [at] msu.hr
URL: www.msu.hr
Muzej suvremene umjetnosti u Zagrebu središnji je i najveći muzej suvremene umjetnosti u Hrvatskoj, osnovan 1954., a od 12.12.2009. počinje djelovati u novoj zgradi na novoj adresi; Avenija Dubrovnik 17. Želja nam je uključiti lokalnu i širu zajednicu u naše brojne i raznovrsne edukativne programe, koji se obraćaju svim slojevima stanovništva i na neki su način test tolerancije u društvu. Za to nam je potrebna i pomoć volontera.
Svečano otvorenje Muzeja suvremene umjetnosti na kojem očekujemo oko 3000 gostiju, uzvanika, umjetnika iz zemlje i inozemstva, te široke publike zamišljeno je kao niz događanja, hepeninga, performansa, glazbenih brojeva, zabave na ulazu u Muzej i za taj svečani čin trebat će nam veći broj volontera koji su zainteresirani za umjetnička događanja, čuvanje izložbi i sl.
Volontere će kratko educirati o njihovim zadacima Nada Beroš, voditeljica Pedagoškog odjela, a sastanak je u srijedu, 9.12.2009 u MSU, Avenija Dubrovnik 17 u 16 sati u prizemlju zgrade. Mobitel Nade Beroš; 0911060024 .
Tom prigodom upoznat će se i sa stalnim postavom Muzeja.
Volontere želimo uključiti i u druge naše edukativne projekte o kojima će tom prilikom više saznati
Noć Muzeja manifestacija u koje je uključen velik broj muzejskih ustanova koje tijekom večeri 29. 01. 2010. svoja vrata otvaraju posjetiteljima omogućavajući im besplatan posjet muzejima uz bogate popratne programe. Rastući interes za tu manifestaciju privlači iz godine u godinu sve veći broj posjetitelja, a ove će godine u novoj zgradi Muzeja suvremene umjetnosti sasvim sigurno odaziv biti izniman. Stoga pozivamo dvadesetak volontera koji bi tijekom odvijanja bogatog programa Noći muzeja u Muzeju suvremene umjetnosti u samom prostoru Muzeja pomogli osigurati prihvat posjetitelja i njihovo nesmetano kretanje prostorom. Vjerujemo kako će sudjelovanje u takvoj manifestaciji u novoj zgradi Muzeja biti zanimljivo, dinamično i korisno iskustvo.
Sve volontere molimo da se jave na e-mail adresu: tihana.puc@msu.hr ili broj telefona 099 801 401 9.
Unaprijed zahvaljujemo!
MSU
PROGRAM MUZEJA SUVREMENE UMJETNOSTI ZA NOĆ MUZEJA
Muzej suvremene uzmjetnosti Zagreb, Avenija Dubrovnik 17
Tel. 01 6052700
19: 00 –01.00
Stalni postav: Zbirke u pokretu
Šestotinjak djela domaćih i inozemnih umjetnika iz bogatih zbirki MSU-a izložena su u impresivnim prostorima arhitekta Igora Franića – izložbenim dvoranama, u vanjskom prostoru, na pročelju zgrade, na krovnoj terasi...po prvi puta otkrivajući dinamičnu priču o suvremenoj umjetnosti bez početjka i kraja.
Retrospektivna izložba Aleksandra Srneca Prisutna odsutnost
Izložba, organizirana u suradnji s Kolekcijom Marinko Sudac i gradom Varaždinom, obuhvaća slike, luminokinetičke objekte, plastičke intervencije u prostoru, dizajn, fotografije i eksperimentalni film, pružajući zagrebačkoj publici uvid u fascinantan opus umjetnika koji je obilježio drugu polovicu XX. stoljeća u hrvatskoj umjetnosti.
19.00 Promocija trikotaže Polet, dizajn Studija Cuculić u MSU dućanu u suradnji s EPH
23.00 Glazbeno surfanje s Bambi Molestersima, jednom od najboljih svjetskih surf rock grupa!
GILBERT & GEORGE među najuglednijim su i najutjecajnijim
umjetnicima današnjice. Njihove slike,
formatom monumentalne, nezaobilazno su mjesto
umjetnosti 20. i 21. stoljeća, a nalaze se u zbirkama
najznačajnijih svjetskih muzeja i galerija. Slavni
britanski umjetnici izlažu prvi put u Zagrebu i cijeloj
regiji najnoviju seriju slika pod nazivom JACK
FREAK PICTURES. Riječ je o 60-ak slika na kojima
se bave univerzalnim temama kao što su smrt, religija,
život, nacionalnost, seks, nada i novac. Ciklus
JACK FREAK PICTURES fascinantna je posveta
svjetski poznatom motivu britanske zastave (Union
Jack Flag).
GILBERT & GEORGE uvijek su provokativni ali, kako
sami kažu, oni stvaraju “umjetnost za sve”. Izravno
se obraćaju najširem krugu posjetitelja, ali zalažu se
za odgovornu umjetnost koja ne daje gotove odgovore
nego pobuđuje pitanja.
Ovo je izložba koja nikog
neće ostaviti ravnodušnim!
Subota, 11. 12. 2010.
U povodu obilježavanja prve godišnjice otvorenja nove zgrade, MSU Zagreb svim posjetiteljima daruje dan-na-dar – besplatni cjelodnevni program za sve dobne skupine i najrazličitije interese; od 11 do 20 h. Volonteri koji će pomagati kao čuvari umjetnina na stalnom postavu i izložbi Donacija Murtić trebaju paziti da posjetitelji ne diraju umjetnine, općenito na ponašanje posjetitelja u izložbenom prostoru te pružati neke osnovne informacije. Volonteri studenti ALU ili dizajna će pomagati u radionici izrade nakita Nenada Robana. Traženi broj volontera: 30 (od čega 10 studenti ALU ili dizajna).
„Mali volonterski centar“ – program MSU-a u Noći muzeja
Cilj ovog projekta je pokazati koliko nam je važan i dragocjen rad s volonterima u novom Muzeju suvremene umjetnosti.
U prvoj Noći muzeja u novoj zgradi MSU-a, u siječnju 2010, posjetilo nas je oko 33.000 posjetitelja. Takav odaziv zahvaljujemo činjenici što je novi Muzej ponudio niz zanimljivih programa, koje smo bili u mogućnosti uspješno provesti zahvaljujući i velikoj pomoći volontera – njih četrdesetak. Najveći boj volontera upravo nam dolazi iz Volonterskog centra Zagreb, na čemu smo vam vrlo zahvalni, a tijekom prošle godine u nekoliko naših velikih događanja bilo je uključeno oko 170 volontera.
Dvadesetak njih trajno su vezani uz Muzej i volontira u različitim oblicima edukativne djelatnosti, biblioteci, marketingu i sl. i zbog toga smo odlučili predstaviti rad volontera u „Malom volonterskom centru“ u prizemlju muzeja, tijekom Noći muzeja, 28.siječnja 2011.
Zadaća je volontera razgovarati sa zainteresiranom publikom – o tome što ih privlači Muzeju, zašto su spremni nekoliko sati tjedno svog slobodnog vremena pokloniti drugima, najčešće djeci uključenoj u radionice i druge edukativne programe. Tijekom večeri – od 18 do 01 sati smjenjivat će se u malom volonterskom „uredu“ te pomagati i na drugim točkama Muzeja – garderobi, izložbenim prostorima (stalni postav; Izložba Ede Murtića, No Galerija; Školica), na ulazu u Muzej i sl.
Ovom će prigodom također posjetiteljima moći proslijediti informacije o Klubu prijatelja muzeja, putem brošure u kojoj su objašnjene sve pogodnosti koje Klub pruža te kako je moguće uključiti se u rad Muzeja.
Broj poželjnih volontera 28.1. od 18 do 01 sat - 30.
Potrebne vještine: komunikativnost, ljubaznost, zanimanje za umjetnost
Kontakt osoba: Ana Gajski, ana.gajski@msu.hr, mobitel: 099 2443842
Srijeda, 11.05. 2011. Od 16 – 22- Pod visokim pokroviteljstvom Japanskog veleposlanstva
I'm still alive – Dan za Japan
Muzej suvremene umjetnosti, potaknut radom slavnog japanskog umjetnika On Kaware „I am still Alive“, upravo predstavljenog na našoj izložbi Za aktivnu umjetnost - Nove tendencije pedeset godina poslije, u srijedu 11. svibnja 2011. organizira Dan za Japan, umjetnički program u kojem će sav prihod od ulaznica ići u korist stradalima u Japanu.
Raznoliki program, koji traje od 16 do 22 sata, a namijenjen je svim posjetiteljima, od djece do treće životne dobi, sastoji se od kratkih izlaganja o tradicionalnom i modernom Japanu, o suvremenoj umjetnosti, književnosti i arhitekturi, a prate ga brojne radionice, jestiva i glazbena događanja, među kojima izdvajamo radionice origamija, radionice mange stripa, nastup benda „The Welcoming Committee in Flames“ uz niz drugih iznenađenja.
Program se odvija pod visokim pokroviteljstvom Japanskog veleposlanstva.
Noć muzeja u Muzeju suvremene umjetnosti
27. 1. 2012. od 18 do 01
KAD JE SOCIJALIZAM BIO MLAD
Kad je socijalizam bio mlad radnička klasa išla je na drugarske večeri, društvena elita na književne večeri i izložbe, mladi na čajanke i plesnjake, ali svi, baš svi, išli su u kino...
Potaknuti izložbom Socijalizam i modernost; Umjetnost, kultura, politika 1950-1974, u ovogodišnjoj Noći muzeja pokušat ćemo se prisjetiti i dočarati mlađim generacijama kako se zabavljalo tih godina...
Pridružite nam se u Noći muzeja u Muzeju suvremene umjetnosti na razgovoru o pojavi pop kulture i rock ‘n’ rolla u Jugoslaviji, filmovima iz sedamdesetih i naravno, plesnjaku od 23 sata nadalje.
IZLOŽBE:
STALNI POSTAV: Zbirke u pokretu
Dinamična priča o suvremenoj umjetnosti bez početka i kraja, više od šesto djela domaćih i inozemnih umjetnika iz bogatih zbirki MSU-a kreću se impresivnim prostorima arhitekta Igora Franića u izložbenim dvoranama, u vanjskom prostoru, na pročelju zgrade...
IZLOŽBA: Socijalizam i modernost: umjetnost, kultura, politika 1950-1974.
Izložba Socijalizam i modernost, bavi se umjetnošću, kulturom i politikom u razdoblju od početka 50-ih do sredine 70-ih godina 20. stoljeća.
NO galerija: Erste fragmenti 8
Izložba umjetničkih radova s natječaja Erste banke može se razgledati u galerijskom prostoru MSU-a.
PROGRAM:
ZBIRKE U POKRETU
19.00 - 20.00 PISCI U GOSTIMA U STALNOM POSTAVU (Riječi i slike)
Postav MSU-a, Zbirke u pokretu, sadrži cjelinu pod naslovom „Riječi i slike“, u kojoj se može iščitati kako su u prošlom stoljeću počele nestajati riječi, a slike su postajale sve rječitije. Upravo to bit će okvir u kojem će u 19 sati, na trećem katu, gostovati pisci različitog naraštaja i poetike: Sibila Petlevski, Ludwig Bauer, Goran Ferčec i Vladimir Stojsavljević. Kao već okušani majstori pera u razgovoru s urednikom Seidom Serdarevićem, pokušat će iskazati svoj doživljaj interakcije riječi i slike, ali i odnos prema suvremenoj umjetnosti i njezinu utjecaju na pisanje i književnost.
DVORANA GORGONA
18.00 Kino-Metropolis
projekcija filma za djecu Vuk samotnjak, 1972; 90',
redatelj: Obrad Gluščević, gl.uloga: Slavko Štimac.
21.30 - 22.30 Gorgona u Gorgoni
Art-rock grupa Gorgona nova interpretira tekstove i zapise kultne umjetničke skupine Gorgona, snažnih umjetničkih osobnosti koji su se odmaknuli od dominantnog kolektivizma u okruženju šezdesetih.
22.30 Kino-Metropolis
projekcija filma Kužiš stari moj, 1973; 94',
redatelj: Vanča Kljaković, gl.uloge: Ivica Vidović, Eva Ras i Relja Bašić.
PREDVORJE
20.00 - 21.00 Drugarska se pjesma ori: od estrade do rocka
Kako su na temeljima estradne produkcije socijalizma „s ljudskim licem“ nastale pop kultura i hrvatski rock & roll, govorit će povjesničar umjetnosti i rock kritičar Zlatko Gall te njegov gost, diskograf i publicist Siniša Škarica. Razgovor moderira Nada Beroš, viša kustosica u MSU.
23.00 - 01.00 Vinilne dobre vibracije
Potaknuti izložbom Socijalizam i modernost u ovogodišnjoj Noći muzeja prisjetiti ćemo se i dočarati mlađim generacijama kako se zabavljalo tih godina -
plesnjak u duhu pedesetih, šezdesetih, sedamdesetih...uz obilje dobrih vibracija.
3. rođendan MSU-a
Radno vrijeme izložbenih prostora muzeja od 11- 20 sati.
Program obilježavanja MSU DANA traje od 11- 23 sata.
Slobodan ulaz na sve programe.
11.00 MSU kolač – Daniel Šuljić, oslikavanje prostora kafića i razgovor s umjetnikom
11.00-20.00 Cjelodnevni performans: Božena Končić Badurina, Predvorje
11.30 Prezentacija T-HT nagrade, Bruno Bahunek, producent projekta, ispred čitaonice
12.00 Tematska šetnja izložbom „Tošo Dabac – (U)lice Zagreba“ i razgovor sa „svjedokom vremena“ Petrom Dabcem, fotografom i Tošinim nećakom, No galerija
14.00 Tematska šetnja, "Geneza apstrakcije Vojina Bakića", vodi Nataša Ivančević, viša kutosica MSU-a,
15.00 "Iza scene", prezentacija konzervatorsko-restauratorskih radova na djelima Mladena Stilinovića, djelatnici Restauratorsko-konzervatorskog djela MSU-a
16.00 Stručno vodstvo izložbom „Nula iz vladanja; retrospektiva“ Mladena Stilinovića
16.00 Tematska šetnja izložbom Karima Rashida i Zbirkama u pokretu, Tihomir Milovac, kustos izložbe i suautor stalnog postava
16.00 Predstava za djecu Ogledalce, ogledalce Kazališta Dubrava, Gorgona
17.00 Kreativna likovna radionica za djecu, Školica
Tema radionice je nadahnuta predstavom Ogledalce, ogledalce te stoga nosi naslov: "Ogledala".
17.00 stručno vodstvo po postavu Zbirke u pokretu
Otkrijete što je novoga u stalnoj mijeni Zbirki u pokretu – suvremena umjetnost je puna iznenađenja.
11.00-20.00 Rođendaonica, predstavljanje novog koncepta proslave dječjih rođendana u MSU-u, Zeleni salon na 2. katu, prostor Zbirke u pokretu
11.00-20.00 „Jelka ili bor? Nevažno! Glavno da je tvojih ruku djelo“, radionica u MSU dućanu
18.00 Nula iz vladanja. A što je sa zalaganjem? (samo za odrasle) – na izložbi "Nula iz vladanja; retrospektiva" s Mladenom Stilinovićem
18.30 Damir Bartol Indoš, performans: Šahtofonija "ni svi kraljevi ljudi...", ispred čitaonice
19.00 Gorgona, kino Metropolis, besplatna projekcija filma Nebo iznad krajolika
11.00-23.00 L.A.E. FOREVVER
Labin Art Express, instalacija i skulpturalni performans na južnoj platformi, u kafiću i predvorju muzeja
16.00-23.00 Medijska fasada: L.A.E. video, video iz instalacije K. Farkaša „In Time“
20.30 – koncerti: Kimiko, Doshlee
Muzej je u Noći muzeja otvoren od 18.00 do 01.00 sati, a ulaz na izložbe i sve programe je besplatan.
Izložbe uz stručno vodstvo:
retrospektiva Mladena Stilinovića „Nula iz vladanja“, prostor za povremene izložbe
postav Zbirke u pokretu
vodstvo „Mojim očima“, postav Zbirke u pokretu
Josip Seissel, „Iz arhitektonske ostavštine“, NO galerija
Mladen Stilinović: Nula iz vladanja, retrospektiva
Tijekom nekoliko desetljeća Stilinović je nizom akcija, izložbi i autorskih knjiga potvrdio poziciju umjetnika kao aktivnog korektiva stvarnosti koja ga okružuje. Stilinović provocira, prkosi, ruga se i parodira vrijednosne sustave i sustave moći. Mladen Stilinović jedan je od trenutno najpriznatijih i najizlaganijih hrvatskih umjetnika na međunarodnoj sceni suvremene umjetnosti. Njegovi radovi izlagani su na najprestižnijim problemskim izložbama i svjetskim bijenalima i nalaze se u najvažnijim kolekcijama muzeja moderne i suvremene umjetnosti.
postav: Zbirke u pokretu
Dinamična priča o suvremenoj umjetnosti bez početka i kraja, više od šesto djela domaćih i inozemnih umjetnika iz bogatih zbirki MSU-a kreću se impresivnim prostorima arhitekta Igora Franića u izložbenim dvoranama, u vanjskom prostoru, na pročelju zgrade...Provjerite što je novo u Zbirkama u pokretu, u pregledu suvremene umjetnosti, gdje sadašnjost postaje prošlost, a budućnost je već ovdje.
Zbirke u pokretu, Vodstvo Mojim očima u 19.30 sati
Vodstvo Mojim očima po stalnom postavu namjenjeno je za najmlađe posjetitelje, koje će provesti Ana Majstorović učenica X Gimnazije Ivan Supek, volonterka MSU-a, te predstaviti nekoliko radova iz Zbirki u pokretu po svome izboru.
No galerija: Josip Seissel, Iz arhitektonske ostavštine
Ostavština arhitekta, urbanista, slikara i pedagoga Josipa Seissela obuhvaća sve njegove važnije faze i umjetničke preokupacije od 20-ih godina života sve do autorove smrti 1987. godine.
Predstavljanje knjige u izdanju VBZ-a, No galerija, 20.00 sati
Julijana Matanović: sumnja.strah@povijest.hr, eseji iz hrvatske književnosti
Sudjeluju: Julijana Matanović i urednik Drago Glamuzina
U knjizi je sabrano sedam autoričinih eseja u kojima piše o djelima i opusima omiljenih joj autora: J. Barnes, A. Šoljan, N. Fabrio, M. Jergović i S. Mehmedinović, J. Imamović, S. Martinović, I. Kušan.
„Julijana Matanović među prvima je u književnu interpretaciju unijela osobnost, naznačujući kako je govor o štivima drugih i govor o samome sebi. Riječ je o čitanjima koja se odmiču dosadašnjim analizama struke i koja su jednako dobrodošla na satovima lektire, kao i u pristupima koja traže isključivo užiće u tekstu. Svojim tumačenjima autorica iznova potvrđuje veličinu i smisao književnosti, jedino sigurno mjesto u vremenima preplavljenim sumnjama i strahovima.“ – tako je Andrea Zlatar ocijenila kolegičinu knjigu.
Bilo jednom jedno sunce, premijera žonglerske predstave za djecu, Gorgona, 18.00 sati
Unuka preko djedovih priča o sili teže i poznanstvu s jednim žonglerom otkriva čaroban prostor znatiželje za svjetovima dalekim i vještinama još nesavladanim. U predstavi je korišten dio priče Moše Odalovića „Je li tamo globus?“. Duhovita, topla i razigrana predstava, namjenjena svim uzrastima, ovom će prilikom biti premijerno izvedena. Nakon predstave slijedi radionica žongliranja s tri loptice.
autori i izvođači: glumica Svetlana Patafta, žongler Krešimir Fijačko
produkcija: Udruga za poticanje razvoja djece i roditelja PUNA KUĆA
uzrast: za djecu stariju od 3 godine
rezervacije ulaznica na: recepcija@msu.hr
trajanje: 30 minuta
Školica, radionica žongliranja za djecu u 18.45 sati
broj polaznika: 15
potrebne su prijave do 24.1. 2013. do 17 sati na: recepcija@msu.hr
trajanje: 45 minuta
Latinovicz, povratak, predstava kazališne udruge KUFER, Gorgona, 20.00 sati
Sliku Josipa Seissela (1904-1987), Pafama (1922), prvu apstraktnu kompoziciju hrvatske moderne umjetnosti konstruiranu na postulatima suprematizma Kazimira Maljeviča, redatelj Mladen Vukić suprotstavlja razmišljanjima Miroslava Krleže o boji i formi iz romana Povratak Filipa Latinovicza (1932). Namjera je, uz distancu od osamdesetak godina, Krležin roman postaviti u teatar riječi i teatar slike.
Latinovcz: Hrvoje Klobučar prilagodba romana i režija: Mladen Vukić
Bobbočka: Vesna Tominac Matačić kostimi: Irena Sušac
Baločanski: Tomislav Martić suradnica za pokret: Ljiljana Zagorac
Bbobočka: Milica Manojlović oblikovanje svjetla: Saša Fistrić
Kyriales: Slavko Juraga izrada scenografije: Sven Stilinović
Od 18.00 sati na južnoj platformi sviraju: Kimiko, Gump i Projekt Trnsko
ARHIV TOŠO DABAC / MSU, Ilica 17/I, Zagreb, 01/ 48 33 677
Otvoreno: 18.00 – 24.00
Uz stalni postav fotografija Toše Dabca „Zagreb tridesetih“, može se razgledati izložba radova s foto-radionica 4. dana fotografije, održanih u studenom 2012.
Voditelji/voditeljice radionica bili su ugledni hrvatski fotografi/fotografkinje: Jelena Blagović, Darije Petković, Boris Cvjetanović, Damir Tiljak i Luka Kedžo.
U 21.00 i 22.00 sata: projekcija video rada, Tragovima Toše Dabca autora „Media in Motion“ (Heiko Daxl, Ingeborg Fűlepp, Sibyle Hoessler). Projekt je nedavno predstavljen na Danima fotografije Arhiva Tošo Dabac i u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci.
U Noći muzeja 2013. posjetitelji će imati priliku kupiti knjige o fotografu Toši Dabcu kao i plakate i promidžbene artikle ATD-a po promotivnim cijenama.
Tošo Dabac na Fuliranju u Tomićevoj: (U)lice Zagreba
Fotografije Toše Dabca, najzagrebačkijeg fotografa – kako ga se od milja opisivalo, zaživjele su upravo do Noći muzeja produljenom na sajmu Fuliranje u Tomićevoj ulici. Na sajli duž ulice koja vodi do Uspinjače i nasuprot je njegovu Ateljeu u Ilici 17, niže se petnaest fotografija velikog formata Dapčevih motiva Zagreba – uprite pogled na gore, na gradske motive i vedute izgubljene u vremenu ali sačuvane okidanjem njegovih Rolleiflex kamera, koje su mu nemarno obješene visjele o vratu.
Ulična izložba Toše Dabca ostvarena je u suradnji s Kulturnom udrugom OTIUM, u okviru projekta Culture – Museum Hot Spot.
Zbirka Richter, Vrhovec 38, Zagreb, 01/ 37 04 892
Izložba SintArt 03: Silvio Vujičić, „Destrudo“
Otvoreno: 18.00 – 01.00
Novi umjetnički rad, site-specific instalacija, umjetnik razvija procesima kristalizacije kofeina u kojima nastaju pravilni geometrijski oblici. Silvio Vujičić kemijskim procesima mijenja strukturu medija koji u novoj kristalnoj formi sadržava prividnu matematičku sigurnost, istu onu koju je Vjenceslav Richter često dovodio u pitanje u svojim istraživanjima o mogućnostima sinteze.
20.00 – 21.00 razgovor i susret s umjetnikom S. Vujičićem
Muzej suvremene umjetnosti po četvrti put svečano obilježava svoj rođendan. Besplatan program pod nazivom MSU 4 odvijati će se u subotu 14.12. od 11 do 22 sata u prostorima zgrade na novozagrebačkoj adresi. Predviđena su stručna vodstva za retrospektivnu izložbu Vojina Bakića Svjetlonosne forme, koja se otvara u subotu 7. 12. 2013. te za naš stalni postav pod nazivom Zbirke u pokretu. Tu su i tri filmske projekcije u dvorani Gorgona, dvije za dječji uzrast te jedna za odrasle. Predviđene su i dvije radionice, jedna vezana uz Bakićevu retrospektivu pod nazivom Svjetlonosni oblici, dok je druga vezana uz program Arhiva Tošo Dabac. Darko Brajković, mladi umjetnik izvest će u prostoru ZUP-a performans Bit(i) skulptura. U tematskom druženju u razgovoru sa Silviom Vujičićem biti će predstavljen njegov novi projekt Vrt izveden upravo za muzejski kafić. I Kao svake godine druženje ćemo završiti uz koncert.
Volonteri će u sklopu četvrtog rođendana Muzeja suvremene umjetnosti čuvati stalni postav ''Zbirke u pokretu'', retrospektivnu izložbu Vojina Bakića ''Svjetlonosne forme'', te po potrebi asistirati na radionicama u sklopu programa Eduakcije.
Noć muzeja ove godine održati će se u petak 31. siječnja 2014. Od 18,00 - 01,00. Muzej suvremene umjetnosti i ove je godine priredio bogat program. Osim stalnog postava Zbirki u pokretu, posjetitelji će imati priliku vidjeti retrospektivu jednog od najvećih hrvatskih kipara Vojina Bakića, te izložbu fotografiju Igora Kuduza. Popratni program sastoji se od nekoliko zanimljivih vodstava po izložbama, otvorenja izložbe mladih sudionika likovnog natječaja MUGI, nastupa devetogodišnjeg heavy metalca Jadrana Mihelčića, projekcije filma, predstavljanja novog rada u stalnom postavu, te intervencije u prostoru predvorja MSU-a - gostovanje "Putnika" (privremenih reciklažnih skulptura ljudskog oblika I dimenzija umjetnice Margarete Vidmar).
Obzirom da u Noći muzeja očekujemo mnoštvo posjetitelja, nužno je da svi izložbeni prostori budu jako dobro čuvani. MSU je do sada imao vrlo dobra iskustva sa Volonterskim centrom Zagreb, a nadamo se da će se ta suradnja nastaviti i ove godine. Stoga pozivamo sve ljubitelje umjetnosti koji žele surađivati s Muzejem suvremene umjetnosti i pokloniti mu svoje vrijeme u Noći muzeja da se ovim putem prijave za volontiranje u Noći muzeja.
Radno vrijeme muzeja je od 18,00 - 01,00, a volontirati će se u dvije smjene od 18,00 - 21,30 i od 21,30 - 01,00. Molimo za ispomoć 30 volontera.
U petak 13. lipnja od 18:00 sati ispred glavnog ulaza u zagrebački Muzej suvremene umjetnosti održat će se humanitarno izdanje PechaKucha Night Zagreb vol.13 za pomoć poplavljenim područjima u regiji. U sklopu programa bit će organizirano besplatno stručno vodstvo po izložbi Vlaste Delimar To sam ja.
Kako bi projekt uspješno realizirali bit će nam potrebna pomoć volontera, od kojih bi dio bio angažiran na izložbi Vlaste Delimar (od 17 do 21 sat; čuvanje izložbe, usmjeravanje i komunikacija s posjetiteljima), a dio na organizaciji događaja PechaKucha (od 19 do 23 sata; pomoć tehničkoj službi, usmjeravanje i komunikacija s posjetiteljima)
O projektu PechaKucha Night:
PechaKucha Night (PKN) su događaji na kojima se publici predstavljaju kreativci različitih područja djelovanja uz kasnije neformalno druženje. Prezentacije su vremenski i formalno ograničene na 20 slika u 20 sekundi, što znači da svaki prezenter na pozornici provodi svega 6 minuta i 40 sekundi! Na svakoj PKN se nastupa oko 10 istaknutih kreativaca koji svojom prezentacijom nastoje inspirirati publiku.
Od kada je krenula u Zagrebu, u siječnju 2009, u organizaciji PechaKucha Night Zagreb je do sada ukupno izvedeno 113 prezentacija, sudjelovao je 161 prezenter, a oko 530 minuta PechaKucha programa pratilo je oko 6800 gledatelja. Osim u slučaju kada su u okviru globalnih akcija od ulaznica prikupljana sredstva za obnovu Haitija i Japana (prikupljeno 45.000,00 kuna), ulaz je uvijek besplatan.
Više o projektu i dosadašnjim događanjima u Zagrebu:
www.pecha-kucha.org/cities/zagreb
https://www.facebook.com/PechaKuchaNightZagreb (Facebook stranica PKN Zagreb)
Ivan Picelj (1924. – 2011.), slikar i grafički dizajner, jedan je od najistaknutijih predstavnika geometrijske apstrakcije u Hrvatskoj. Njegova kći, Anja Picelj-Kosak darovala je Muzeju suvremene umjetnosti vrlo vrijednu umjetnikovu ostavštinu okupljenu pod nazivom Arhiv i knjižnica Ivana Picelja.
Knjižnica broji 2389 inventarnih jedinica, a građu osim umjetničkih monografija uglavnom čine katalozi, pregledi umjetnosti, lijepa književnost i teorija umjetnosti, dok je Arhiv formiran od raznovrsnih predmeta – osobne dokumentacije , svakodnevnih predmeta, poslovne korespodencije i telefonskih adresara, velikog broja fotografija, video kazeta, dijapozitiva, dijaprojektora i filmova, nacrta, kolaža, maketa, skica i sl.
Volonteri bi bili svojevrsni domaćini/vodiči Arhiva. Primarno bi brinuli o sigurnosti izložbenog prostora i izloženih predmeta, ali bi bili i medijatori između Arhiva i publike, osobe kojima se posjetitelji mogu obratiti i postaviti pitanje. U tu svrhu bit će posebno educirani od strane kustosa.
I ove je godine povodom održavanja Noći muzeja MSU pripremio bogat program. Stručna vodstva po Stalnom postavu i privremenim izložbama, filmske projekcije, kreativne radionice, promocija knjige Vlade Marteka, glazba i ples samo su dio pripremljenih događanja.
Volonterski angažman u Muzeju suvremene umjetnosti na Noći muzeja podrazumijeva čuvanje umjetnina u Stalnom postavu i izložbama, interakciju s posjetiteljima razlićitih dobnih skupina, te pomoć pri izvođenju cjelokupnog programa.
https://www.msu.hr/#/hr/20490/
Ljeto u MSU program je tijekom lipnja i srpnja svake subote, kada će MSU svojim posjetiteljima omogućiti tri različita sadražaja: koncert, film i izložbu. Program počinje u petak 12. lipnja u Muzeju suvremene umjetnosti.
Tog će dana na otvorenju ovogodišnjeg Ljeta u MSU-u nastupiti Kawasaki 3P, već sljedeći dan Majke, a svake od sljedećih pet subota Zabranjeno pušenje, Edo Maajka, Zoran Predin sa svojim Lačnim Franzom, pa vječni prvaci avangarde Laibach i za kraj 18. srpnja, kultni Električni orgazam.
Prije koncerata u Art-kinu Metropolis prikazivat će se svake subote najnoviji nagrađivani filmovi, te uz film i koncert biti će otvorena i izložba Bauhaus.
Prije koncerata u Art-kinu Metropolis prikazivat će se svake subote najnoviji nagrađivani filmovi.
Izložba Bauhaus – umrežavanje ideja i prakse:
Bauhaus je početkom 20. stoljeća apsolutno izmijenio svijet arhitekture, ali i primijenjenog dizajna i vizualne umjetnosti uopće. Suvremeni gradovi danas ne bi izgledali kako izgledaju da nije bilo Waltera Gropiusa i ostalih arhitekata, umjetnika i nastavnika ove škole u Weimaru, Desauu i Berlinu.
Dužnosti volontera:
Čuvanje izložbe, doček i upučivanje gostiju. Volonteri će biti rapoređeni po izložbenom prostoru u vremenu od 20h do 22h kad se očekuje velik broj posjetitelja koji prije koncerta žele pogledati izložbu. Volonteri će uz mogućnost detaljnog pregleda izložbe dobiti i kartu za sve koncerte i filmove u sklopu Ljeto u MSU.
Početak volontiranja: petak 12.06 od 19:30h
Vrijeme: od 12.06. do 18.07.
Smjene: Subotama od 19:30h do 22:30h
Broj volontera: 12
Kontakt osoba: Krešimir Znika, 0992381984, wwcolective@gmail.com
Ljeto u MSU program je tijekom lipnja i srpnja svake subote, kada će MSU svojim posjetiteljima omogućiti tri različita sadražaja: koncert, film i izložbu. Program počinje u petak 12. lipnja u Muzeju suvremene umjetnosti.
Tog će dana na otvorenju ovogodišnjeg Ljeta u MSU-u nastupiti Kawasaki 3P, već sljedeći dan Majke, a svake od sljedećih pet subota Zabranjeno pušenje, Edo Maajka, Zoran Predin sa svojim Lačnim Franzom, pa vječni prvaci avangarde Laibach i za kraj 18. srpnja, kultni Električni orgazam.
Prije koncerata u Art-kinu Metropolis prikazivat će se svake subote najnoviji nagrađivani filmovi, te uz film i koncert biti će otvorena i izložba Bauhaus.
Dužnosti volontera:
Pomoć u organizaciji i pripremi koncerata: volonteri bi pomagali bendovima u donošenju i postavljanju opreme na binu, postavljanju ograde.* Volonteri bi isto tako pomagali u pospremanju opreme i ispraćanju gostiju po završetku koncerta.
*Napomena: riječ je većinom o lakšim fizičkim poslovima jer se koriste kolica i liftovi za prijenos opreme. Samo se mali dio posla odnosi na dizanje težih stvari.
Volonteri će imati priliku steći iskustvo u organizaciji koncerata, pobliže upoznati unutrašnjost zgrade MSU-a, družiti se s bendovima i organizatorima, te će dobiti besplatnu ulaznicu za sve koncerte, filmove i izložbu u sklopu programa Ljeto u MSU.
Početak volontiranja: petak 12.06 od 13h
Vrijeme: od 12.06. do 18.07.
Smjene: subotama od 13h do 01:30h u dvije smjene
Broj volontera: 8
Kontakt osoba: Krešimir Znika, 0992381984, wwcolective@gmail.com
Projekt: OPEN MY EYES THAT I MAY SEE
ŠTO?
Cilj projekta Open My Eyes That I May See je oslikavanje i uređenje zapadnog zida platoa Muzeja suvremene umjetnosti Zagreb, vidljivog s područja cijelog križanja Avenije Dubrovnik i Avenije Većeslava Holjevca. Projekt je planiran u suradnji s akademskom slikaricom Marinom Mesar, poznatijom pod pseudonimom OKO, pod kojim je stekla ugled jedne od vodećih „street art“ umjetnica u Hrvatskoj, ali i inozemstvu.
ZAŠTO?
o uređenje okoliša i podizanje kvalitete života lokalnog stanovništva
o afirmacija ulične umjetnosti
o otvaranje MSU-a novoj publici
KADA?
Oslikavanje će trajati od 18. 9. do17. 10. 2015. prema dogovoru s umjetnicom.
INFO:
Projekt: Open My Eyes That I May See
Voditeljica projekta: Ana Škegro, kustosica
Umjetničko sudjelovanje: Marina Mesar (OKO)
Pedagoški program uz projekt: Hanan El Sayed, suradnica u Peddagoškom odjelu MSU-a
Mjesto održavanja: Muzej suvremene umjetnosti
Vrijeme održavanja: rujan i listopad 2015.
U subotu će i Zagreb imati parišku Nuit blanche – večer i noć kada su do kasno otvorene kulturne institucije i kada se najširoj publici predstavljaju razni kulturni događaji. Završetak je to Rendez-vous, festivala Francuske u Hrvatskoj.
Tim povodom umjetnički kolektiv HE-HE izvest će svoju poznatu instalaciju Radiant Tree u MSU-u, kao dio izložbe Nepokorena šuma i Radovan Ivšić.
Osim čarobnog, svjetlucavog drveta, tijekom Bijele noći posjetitelji će moći besplatno razgledati i izložbu Nepokorena šuma i Radovan Ivšić, kao i izložbu slikara Zlatana Vehabovića, Temelji u blatu.
Simpozij Slika bez kraja zamišljen je kao platforma za razmjenu iskustva vodećih stručnjaka, kritičara i povjesničara umjetnosti iz Hrvatske, Slovenije, Austrije i Mađarske fokusiranih na proučavanje aktualnih slikarskih praksi. Svrha simpozija je utvrditi tendencije u recentnoj slikarskoj produkciji s posebnim osvrtom na zemlje iz srednje Europe s obzirom na njihovu povijesnu, teritorijalnu i kulturološku povezanost te otvoriti raspravu o trenutnom stanju kritike slikarskog medija na tom prostoru. Nadamo se da će simpozij pridonijeti mnoštvu teorijskog i povijesnog istraživanja u sagledavanju današnje pozicije slikarskog medija, djelujući poticajno na razvoj novih spoznaja, kao i novih sličnih projekata (panel diskusija, publikacija, izložbenih projekata).
Izlagači
Petja Grafenauer (Ljubljana), Nadja Gnamuš (Ljubljana), Sandra Križić Roban (Zagreb), Zdenko Rus, Krešimir Purgar (Zagreb), Ivana Janković (Zagreb), Áron Fenyvesi (Budimpešta), Gábor Rieder (Budimpešta), Dávid Fehér (Budimpešta), Sandro Droschl (Graz), Christian Egger (Graz), Hans Jürgen Hafner (Düsseldorf), Oliver Kossack (Leipzig)
Autorice
Ivana Janković, kustosica, Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
Petja Grafenauer,voditeljica, Galerija Vodnikove domačije Šiška, Ljubljana
Želite li raditi s djecom na edukativno-rekreativnim radionicama snimanja filma, izrade animiranog filma i capoeire, pridružite se timu edukatora na projektu Zimski kamp @ MSU.
Bogat program Zimskog kampa, u organizaciji Pedagoškog odjela Muzeja suvremene umjetnosti, održat će se za vrijeme školskih praznika, od ponedjeljka, 4. 1. do petka, 8. 1. 2016. U srijedu 6. 1. 2016. Muzej je zatvoren.
U subotu 9. 1. 2016. održat će se završna priredba za roditelje i prijatelje u 17.00 sati u dvorani Gorgona.
Program je namijenjen djeci od 7 do 10 i od 11 do 14 godina.
Molimo zainteresirane volontere da se jave voditeljici programa Hanan El Sayed na e-mail: hanan.elsayed@msu.hr
Volonterima je osiguran ručak u restoranu MSU-a
Noć muzeja ove godine održati će se u petak 29. siječnja 2016. od 18,00 - 01,00. Muzej suvremene umjetnosti i ove je godine priredio bogat program. Osim stalnog postava Zbirki u pokretu, posjetitelji će imati priliku vidjeti izložbu 3LHD interakcije i izložbu Tadej Pogačar: Lekcija 1.
Zaduženja volontera:
Čuvanje stalnog postava ''Zbirke u pokretu'', izložbe 3LHD INTERAKCIJE i Tadej Pogačar: Lekcija 1, te pripomoc u realizaciji programa.
Volonteri ce biti podijeljeni u dvije grupe odn. smjene: od 18,00 - 21,30 i od 21,30 - 01,00. Potrebno je doći barem pola sata prije početka smjene kako bi dobili detaljne upute. Kod dolaska, potrebno je javiti se na recepciji muzeja. -
Mole se volonteri da nakon prijave preko baze Volonterskog centra kontatiraju Hanan El Sayed na tel.: 0995144934, ili hanan.elsayed@msu.hr
Detalje o programu pročitajte na www.msu.hr
Od volontera se očekuje da čuva prostor u kojem se odvija Noć muzeja - povremene izložbe i stalni postav Muzeja suvremene umjetnosti. Volonter treba biti srdačna, susretljiva osoba koja će posjetitelje znati uputiti i informirati o programu i događanjima u Noći muzeja.
Radi se u dvije smjene - od 18-21,30, te od 21,30 - 01,00. Posao nije fizički zahtjevan ali potrebne su nam osobe koje vole umjetnost i imaju iskustva u radu s ljudima. Od volontera očekujemo da svoj posao shvate ozbiljno te molimo da se ne prijavljuju osobe koje to nisu spremne kvalitetno izvršiti.
Subota, 02.12.2017.
U povodu osme godišnjice otvorenja nove zgrade, MSU Zagreb svim posjetiteljima daruje dan-na-dar – besplatni cjelodnevni program za sve dobne skupine i najrazličitije interese.
Volonteri koji će pomagati kao čuvari umjetnina na stalnom postavu i izložbi Vjenceslava Richtera: Buntovnik s vizijom trebaju paziti da posjetitelji ne diraju umjetnine, općenito na ponašanje posjetitelja u izložbenom prostoru te pružati neke osnovne informacije.
Predviđeno radno vrijeme muzejskog programa je od 11:00 do 20:00 sati. Volonterske smjene bi trajala 4 sata i 30 minuta (prva smjena: 11:00-15:30 i druga smjena: 15:30-20:00).
Molimo zainteresirane volontere da nam se jave na: sanela.tepic@msu.hr.
U skladu s olimpijskim geslom, a ujedno i temom trinaeste Noći muzeja „Muzeji i sport – brže, više, jače..“, MSU je ove godine pripremio dinamičan i zabavan program za sve uzraste.
Uz besplatna stručna vodstava po našim izložbama, prikazivat će se filmovi o sportu, predstava za djecu, prigodni koncerta sportskog naslova, a ugostit ćemo i jedan neobičan turnir u malom nogometu u kojem će sudjelovati ekipe umjetnika, novinara i muzealaca.
Od volontera se očekuje da čuva izloške u prostorima u kojem se odvija Noć muzeja u MSU.
Volonter treba biti srdačna, susretljiva osoba koja će posjetitelje znati uputiti i informirati o programu i događanjima u Noći muzeja.
Radi se u dvije smjene: 18-21.30, te 21.30 - 01.00.
Tražimo osobe koje vole umjetnost i imaju iskustva u radu s ljudima.
Od volontera očekujemo da svoj posao shvati ozbiljno te molimo da se ne prijavljuju osobe koje to nisu spremne kvalitetno izvršiti.